Rugăciuni și daruri pentru copii la biserica “Sf. Gheorghe” din Bacău

18 Februarie 2013
Image

De ziua internațională a copilului, la biserica “Sf. Gheorghe” din municipiul Bacău, a fost oficiată, în jurul orelor 12.00, o slujbă de mulțumire adusă lui Dumnezeu. Cu acest prilej, elevilor care i-au masa de prînz zilnic la Casa “Samarineanul Milostiv”, așezămînt social-filantropic ce funcționează sub directa coordonare a preotului paroh Vasile Radu, precum și celorlalți copii care au ținut să participe la ceremonia religioasă, le-au oferite rechizite, dulciuri, jucării și iconițe.

În cuvîntul rostit cu această ocazie, preot dr. Constantin Leonte a făcut cunoscut mesajul Preasfințitului Ioachim Băcăuanul, arhiereu-vicar al Episcopiei Romanului, la ceas de sărbătoare pentru copiii, și a ținut să precizeze importanța pe care o au cei mici, atît pentru Biserică, cît și pentru societatea în care trăiesc, viitorul unui națiuni, fiind dependent de modul în care, noi, părinții lor, vom ști să îI educăm și să îI creștem pe aceștia, amintindu-ne cuvintele Mîntuitorului Hristos: “LăsațI copiii să vină la mine”. De asemenea, s-a mulțumit tuturor celor care de-a lungul acestui an școlar s-au implicat, material și financiar, pentru ca elevii de la școlile 10 și 27, aflate în vecinătatea parohiei, să poată servi o masă caldă și să primească cadouri prin intermediul bisericii “Sf. Gheorghe”.