50 de ani – așteptarea unei binecuvântări pentru Școala nr.10

11 Octombrie 2014
Image

La 10 octombrie a.c. a fost sfințită Școala nr.10 de Preasfințitul Episcop Ioachim Băcăuanul. Am fost și noi prezenți, cu întreaga ființă la această bucurie. Am simțit deplinătatea, frumusețea și importanța comuniunii și comunicării între Școală și Biserică. Un eveniment organizat, derulat și finalizat cu nota 10. Fără superlative, fără laude, fără modestie. Doar constatări. O mobilizare exemplară a unui colectiv de profesori admirabili coordonați de prof. Iulia Jicu. O echipă ce demonstrează că instituția de învățământ din parohia noastră este una dintre cele mai bune din oraș. Am (re)descoperit (și noi) copiii minunați pe care îi avem și pe care dorim să-i apropiem de valorile perene ale Bisericii. Ne bucurăm în fiecare clipă pentru faptul că, și noi, prin mila lui Dumnezeu și suportul material al credincioșilor noștri, întindem o mână de ajutor acestor elevi.